Site Hızı Nedir? Neden önemlidir?

Site hızı nedir ve önemini değineceğimiz bu makaleyi okuduktan sonra sitenizi test yapabilecek ve hızını ölçerek sitenize arama motorları tarafından yönlendirilen ziyaretçilerinizin sayısına müdahale edebileceksiniz.

Bir websiteniz olduğunu varsayıyorum, bu bir haber websitesi olabilir, yada firmanız için hazırlamış olduğunuz kurumsal bir websitesi de olabilir. Sitenizin hızı sitenize gelen ziyaretçileri çok ama çok ilgilendiriyor.

Google neden en doğru sonucu vermek zorunda?

Google bir işletmedir ve arama yapan herkes bu kuruluş için birer müşteridir. Haliyle kendi arama motorunda arama yapan her müşterisine en doğru sonucu vermek zorunda. Doğru sonucu verdiği için Google bugün internet dünyasının en büyük aktörüdür, Altavista, Yahoo ve diğerleri en doğru sonucu veremediği için bugün piyasada hakimiyitini kaybetmiştir yada bir çok eski Arama motoru varlığına son vermek zorunda kalmıştır.

Google site hızını neden önemsiyor?

Google en doğru sonucu vermek için bir siteleri kendince değerlendirir ve bu değerlendirmenin bir takim maddeleri vardır.  Bu maddelerin tümü Google kullanıcıyı düşünerek hazırlamıştır ve bu maddeleri uygulayan bir site”Google ile işbirliği yaparak internette var olmayı hedeflemiştir” demektir.  Bu maddelerin uygulanmış metoduna SEO yada Google SEO da denilir.  Aslında seo dediğimiz şeyin anlamı, “Google uygun site tasarlamak ve yönetmek” demektir.

Google site hızını neden önemsiyor?

Bahsini ettiğim maddelere hangileridir?  Alt kısımda liste halinde sıralayalım.

  • Site hızı (Mobil ve masaüstü)
  • Doğru bilgiler yer alması ve kullanıcıyı yanlış yönlendirmemesi
  • Kullanıcı için hazırlanmış olmalısı, Google’ye yalakalık için yapılmış site olmaması
  • Temiz bir kod yapısı olması ve Google tarafından analiz yapılıyor olabilmesi
  • Site hangi dilde ise, o dilin yapı ve kurallarına uyması
  • ve 200 üzerinde kurallar silsilesi.

Google web site hız testi

Neden Google site hızını önemsiyor?

Yukarı da ki listede site hızını en başta yazdım. Site hızı giderek daha fazla önemseniyor Google tarafından. nedenini bir örnek ile açıklayayım. Bir Haber sitesinin anasayfasından 20 tane resim olduğunu varsayalım. Her bir resmin 2.5mb olduğunu var sayarsak anasayfadan cıkıp iki haber okuyan ve kotası 1GB olan bir mobil kullanıcısının kotasının neredeyse çeyreğinin tükendiğini göreceksiniz.  Bu websitesi Google tarafından kullanıcılarana önerilebilinir mi? tabi ki hayır. Google bu siteye bizim görmediğimiz arkaplanda kendine has puanlama sistemi ile eksi puanlar vererek siteyi rakiplerinin arkasına atacaktır.

 

Alt kısımda Ar Ajans’ın Google tarafından sunulan PageSpeed Insights uygulamasında ki site hızını göreceksiniz. Sizde test etmek için tıklayın. Peki site hızını etkileyen unsurlar hangileridir?

Google web site hız testi

 

 

Sadece Google ile mi test yapabiliriz? Hayır. GT METRİX uygulaması ise sitenizin hızı ve eksiklerini size söyler. Sitemiz AR Ajansın hızını test etmek için tıkla.

Kullandığınız hosting firması, Sitenizde ki resimlerin, CSS ağırlığı, kullandığı sistemde ki kod yapıları, veritabı sorguları, javascript kodları, iframe özelliği gibi bir çok nedenler sitenizin hızını etkiliyor.  Sitenizin hızını öğrenmek için yukarı verdiğim adresten ilk olarak bizim sitemizi test edin, ardından kendi sitenizin adresini yazarak kendi sitenizi test edin. Eğer hızının düşük olduğunu ve hızının optimize edilmesini düşünüyorsanız iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.